close
دانلود فیلم
سترون ( استریل ) کردن آب با اوزون

Home
نرمالیته
نرمالیته

درباره سایت ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكنندگان عزیز، این سایت متعلق به هیچ سازمانی نمیباشد و هدف از تشکیل این سایت گردآوری اطلاعات پایه و مورد نیاز برای دانشجویان رشته شیمی کاربردی می باشد . میل های سایت برای برقراری ارتباط omid.alaedin@hotmail.com منتظر نظرات و انتقاد های شما هستیم . .

تماس با ما

ارسال پیامک

تبلیغات

موضوعات

شیمی شیمی آلی شیمی تجزیه شیمی فیزیک شیمی معدنی شیمی صنعتی شیمی عمومی شیمی نانو شیمی پلیمر تجزیه دستگاهی زبان تخصصی شیمی آموزش شیمی خواص مواد غذایی شیمی رنگ شیمی نفت خوردگی شیمی دارویی فیتو شیمی شیمی آلی فلزی اصول تصفیه آب و پسابهای صنعتی شیمی آب الکتروشیمی عناصر جدول تناوبی شیمی هسته ای کارگاه شیشه گری مواد معدنی دانلود نرم افزار شیمی دانلود کتاب شیمی دانلود مقالات شیمی جزوات شیمی و پیام نور اطلاعات فنی و حفاظت ایمنی مواد کنکور و المپیاد امتحان نهایی عکس های شیمی اخبار علمی اخبار شیمی مقالات ترجمه شده توسط نرمالیته بیوگرافی شیمیدانها گرایش های رشته شیمی بیماری ها پرسش و پاسخ متفرقه مجله تصویری فلش بک آزمایشگاه گزارشکار های آزمایشگاه شیمی عمومی وسایل آزمایشگاهی گزارشکار های آزمایشگاه شیمی آلی گزارشکار های آزمایشگاه شیمی معدنی گزارشکار های آزمایشگاه شیمی فیزیک گزارشکار های آزمایشگاه شیمی تجزیه گزارشکار های آزمایشگاه فیزیک گزارشکار های آزمایشگاه تجزیه دستگاهی مواد شیمایی آلی هیدرو کربنهای ساده هیدروکربنهای نیتروژن دار هیدرو کربنهای اکسیژن دار کلیپ های شیمی کلیپ های آموزشی آزمایش های جالب شیمی

آمار سایت

کل مطالب : 800
کل نظرات : 987
تعداد اعضا : 10821

آمار بازدید
بازدید امروز : 4,841
باردید دیروز : 5,166
ورودی امروز گوگل : 95
ورودی دیروز گوگل : 122
بازدید هفته : 4,841
بازدید ماه : 117,934 نفر
بازدید سال : 1,425,206
بازدید کل : 7,055,111
..... افراد آنلاین .....


دوستان ما

    اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز

ویژه هاآخرین ارسال های انجمن

آخرین ارسال های انجمن

سترون ( استریل ) کردن آب با اوزون

سترون ( استریل ) کردن آب با اوزون

دید کلی
سترون کردن هم روی آبهای زیرزمینی و هم روی آبهای سطحی انجام می‌شود. بدیهی است که سترون کردن برای آبهای زیرزمینی اجباری نیست. ولی ممکن است از لحاظ رعایت احتیاط و در صورتی که بررسی‌های هیدروژئولوژیکی امکان آلوده بودن آبها را تایید کند، در مورد آبهای زیر زمینی نیز انجام شود.

سترون کردن آب با اوزون

به هر حال ، سترون کردن با آلودگی‌های گذرا مقابله می‌کند. از طرف دیگر ، اگر آب فاصله زیادی را در مجرای روباز طی کند، خطر آلودگیهای اتفاقی نیز باید در نظر گرفته شود. در این مورد ، اگر آب را در مبداء حرکت آن سترون کنیم، در واقع ، ضمانتی اضافی برای خوراکی بودن کیفیت آب است که پتانسیل مقاومت آن را در برابر میکروب‌ها نیز افزایش می‌دهد.

سترون‌کردن آبهای سطحی الزامی است. سترون کردن در واقع دنباله عملیات انعقاد ، ته‌نشین کردن و تصفیه آبهاست، اما از لحاظ انهدام میکروبهای بیماریزا به اندازه کافی موثر نیستند. در این مقاله ، سترون کردن با اوزون را بررسی می‌کنیم.

چگونگی سترون یا استریل کردن با اوزون
سترون کردن با اوزون (O3) درداخل یک حوضچه تماس انجام می‌شود که آب مورد تصفیه و هوای اوزون‌دار همزمان وارد آن می‌شوند و به‌صورت امولسیون با وسایل مناسب به گردش درمی‌آید. چون اوزون در هوا ناپایدار است، قابل ذخیره کردن نیست. بنابراین همزمان با تصفیه ، باید به‌تدریج تولید شود و به همین علت ، دستگاه تولید اوزون جزء تاسیسات سترون‌کردن است. برای تولید اوزون به جریان هوای بسیار خشک بین دو یک دستگاه سترون کردن با اوزون ، از قسمتهای زیر تشکیل شده است.

یک دستگاه خشک کننده هوا
هوای متراکم شده با فشار نزدیک به 0,5 بار که دمای آن را افزایش می‌دهد، نخست از یک مبادله کننده گرما عبور می‌کند تا سرد شود، بعد پس از گردش از یک گروه مولد سرما ، قسمت عمده رطوبت هوا در اثر تراکم آن از بین خواهد رفت. عمل خشکاندن هوا در حضور ژل سیلیس یا ژل آلومینیوم و در دستگاهی به نام دستگاه خشک کننده تکمیل می‌شود. با گرم کردن ساده و سپس سرد کردن ، مواد خشک کننده ترمیم می‌شود. این عمل را می‌توان خودکار کرد.

یک دستگاه مولد اوزون
این دستگاه ، انواع مختلف دارد. مقطع الکترودها در مولد اوزون ، صفحه‌ای چهارگوش است و در مرکز الکترودها ، روزنه‌ای وجود دارد. الکترودها که با زمین در ارتباطند، فلزی و توخالی‌اند تا بتوانند بوسیله جریان آب ، سرد شوند. یک دی‌الکتریک بوسیله صفحه شیشه‌ای که در مجاورت الکترودها قرار می‌گیرد، تشکیل می‌شود. الکترودهای ولتاژ متوسط از یک ورقه فلزی ساخته شده‌اند.

بخار حاصل از بین الکترودهای ولتاژ متوسط و صفحه‌های شیشه‌ای خارج می‌شود. هوای خشک از اطراف دستگاه وارد و بوسیله روزنه مرکزی به حالت اوزونی شده خارج می‌شود. در مولد اوزون لوله‌ای شکل تریلیگاز مداری بوسیله یک لوله خارجی فلزی متصل به زمین و یک لوله هم‌محور شیشه‌ای که داخل آن از قشری از فلز پوشیده شده و به ولتاژ متوسط متصل است تشکیل می‌شود و شیشه‌ای نقش دی‌الکتریک را بازی می‌کند.

بخار از فاصله حلقه‌ای شکلی که بین دو الکترود تشکیل می‌شود و هوای اوزون‌دار در آن جریان دارد، خارج می‌شود. در صورت تولید اوزون به مقدار زیاد ، چند صد مدار در دستگاه قرار می‌گیرد. در قسمت خارجی لوله‌ها ، آب سرد جریان دارد. ولتاژی که در این دستگاهها بکار برده می‌شود، بین چند هزار و 25000 ولت است. (ولتاژ متوسط M.T بین 5 و 30KV است).

در کارخانه‌های شو - آزی - لو - روآ و مری - سور - اوآز (متعلق به شرکت عمومی آب) و همچنین کارخانه‌ اورلی در پاریس ، مولدهای اوزون لوله‌ای بوسیله ترانسفورماتورهای 160 کیلوواتی تغذیه می‌شوند. تولید اوزون در این کارخانه‌ها 180kg در روز است. کل مصرف انرژی لازم برای تولید 1 کیلوگرم اوزون ، بین 20 و 25 کیلووات در ساخت است.  

یک حوضه تماس
پخش هوای اوزون‌دار در آب این حوضه انجام می‌شود. روشهای مختلفی برای پخش هوای اوزون‌دار در آب بکار برده می‌شود. در ایستگاههای متوسط ، غالبا از دستگاه هیدروانژکتور که اساس کار آن ، نظیر خرطوم آبی است، استفاده می‌شود. ظرفیت دایره تماس طوری محاسبه می‌شود که مدت عبور در حدود 5 دقیقه باشد. در ایستگاههای مهم ، پخش اوزون از میان لوله‌های متخلخلی که روی کفبند حوضچه تماس قرار دارند، انجام می‌شود. در این حالت ، حبابهای کوچکی از هوا تولید می‌شود که بطور منظم در داخل آب مورد تصفیه پخش می‌شود.

مطالب سایت نرمالیته ( شیمی کاربردی دانشگاه گلستان ) طی ماه ها زحمت و جستجو جمع آوری شده است ، لطفا بدون ذکر منبع مطالب سایت نرمالیته را کپی نکنید . با تشکر

نظرات

می توانید دیدگاه خود را بنویسید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

تگ ها