close
دانلود فیلم
اصطلاح آب ها ( درباره آب ) ( روش های تصفیه آب )

Home
نرمالیته
نرمالیته

درباره سایت ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكنندگان عزیز، این سایت متعلق به هیچ سازمانی نمیباشد و هدف از تشکیل این سایت گردآوری اطلاعات پایه و مورد نیاز برای دانشجویان رشته شیمی کاربردی می باشد . میل های سایت برای برقراری ارتباط omid.alaedin@hotmail.com منتظر نظرات و انتقاد های شما هستیم . .

تماس با ما

ارسال پیامک

تبلیغات

موضوعات

شیمی شیمی آلی شیمی تجزیه شیمی فیزیک شیمی معدنی شیمی صنعتی شیمی عمومی شیمی نانو شیمی پلیمر تجزیه دستگاهی زبان تخصصی شیمی آموزش شیمی خواص مواد غذایی شیمی رنگ شیمی نفت خوردگی شیمی دارویی فیتو شیمی شیمی آلی فلزی اصول تصفیه آب و پسابهای صنعتی شیمی آب الکتروشیمی عناصر جدول تناوبی شیمی هسته ای کارگاه شیشه گری مواد معدنی دانلود نرم افزار شیمی دانلود کتاب شیمی دانلود مقالات شیمی جزوات شیمی و پیام نور اطلاعات فنی و حفاظت ایمنی مواد کنکور و المپیاد امتحان نهایی عکس های شیمی اخبار علمی اخبار شیمی مقالات ترجمه شده توسط نرمالیته بیوگرافی شیمیدانها گرایش های رشته شیمی بیماری ها پرسش و پاسخ متفرقه مجله تصویری فلش بک آزمایشگاه گزارشکار های آزمایشگاه شیمی عمومی وسایل آزمایشگاهی گزارشکار های آزمایشگاه شیمی آلی گزارشکار های آزمایشگاه شیمی معدنی گزارشکار های آزمایشگاه شیمی فیزیک گزارشکار های آزمایشگاه شیمی تجزیه گزارشکار های آزمایشگاه فیزیک گزارشکار های آزمایشگاه تجزیه دستگاهی مواد شیمایی آلی هیدرو کربنهای ساده هیدروکربنهای نیتروژن دار هیدرو کربنهای اکسیژن دار کلیپ های شیمی کلیپ های آموزشی آزمایش های جالب شیمی

آمار سایت

کل مطالب : 800
کل نظرات : 987
تعداد اعضا : 10822

آمار بازدید
بازدید امروز : 2,923
باردید دیروز : 5,440
ورودی امروز گوگل : 27
ورودی دیروز گوگل : 217
بازدید هفته : 12,769
بازدید ماه : 97,698 نفر
بازدید سال : 1,583,170
بازدید کل : 7,213,075
..... افراد آنلاین .....


دوستان ما

    اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز

ویژه هاآخرین ارسال های انجمن

آخرین ارسال های انجمن

اصطلاح آب ها ( درباره آب ) ( روش های تصفیه آب )

اصطلاح آب ها ( درباره آب )

دید کلی
کیفیت بعضی از آبها ایجاب می‌کند که قبل از مصرف ، تصفیه مناسب شود. هدف از این تصفیه ، مناسب ساختن آبها برای نوشیدن و یا مصرف صنعتی است. در مورد آبهایی که برای تغذیه عمومی در نظر گرفته می‌شوند، نخست خنثی کردن آبها یادآوری می‌شود و سپس آهن‌زدایی انجام می‌شود و در آخر ، نمک‌زدایی آبهای دریایی نیمه‌شور انجام می‌شود. در پایان ، فلوئورزنی آبها انجام می‌شود.

خنثی کردن آبها
اگر در مطالعه یک آب ملاحظه شود که مقدار COsub>2 مخرب آن به حدی است که باید خنثی شود، می‌توان با انتقال نقطه نمایانگر آب ، روی نمودار کربونیک امکان متعادل کردن آن را با عمل ساده جریان دادن و تهویه ناشی از آن بررسی کرد. اگر جریان دادن کافی نباشد، می‌توان با آهک که هزینه زیادی دربرندارد، این نقطه را روی خط اشباع نمودار کربونیک رساند.

همچنین می‌توان آب مورد تصفیه را از روی صافی‌هایی که مواد صاف کننده آنها از مرمر یا از یک محصول سنتز دارای راندمان بهتر شناخته شده است، عبور داد، (برای مثال دولومیتی آهکی).

آهن‌زدایی
چون آهن در همه نقاط پوسته زمین وجود دارد، جای شگفتی نیست که آب ، ضمن جریان زیر زمینی مقداری از آن را در خود حل کند و در نتیجه در آبهای استخراج شده ، مقداری آهن وجود داشته باشد. وجود آهن هم در همان اولیه تجزیه‌های آب مشخص می‌شود و هم پس از چند ماه پمپاژ مداوم ، همان طور که در بهره‌برداری از چاههای آب ،‌ گل سفید می‌بینیم.

با حضور گازهایی نظیر هیدروژن سولفید ، کربنیک اسید و اکسیژن که به‌صورت محلول در آب وجود دارند، قدرت انحلال آب افزایش قابل ملاحظه‌ای می‌یابد. برای مثال H2S در داخل خاک ، یعنی جایی که فرایندهای تجزیه آلی انجام می‌شود، فراوان است. چون گاز H2S گازی کاهنده است، ترکیبات آهن را که به‌صورت فریک هستند، به نمکهای فرو تبدیل می‌کند و در نتیجه ترکیبات دو ظرفیتی در آب که کم و بیش دارای CO2 است، به‌آسانی حل می‌شوند.

نحوه آهن‌زدایی در ارتباط با روش ترکیب آهن در آب تغییر می‌کند. این موضوع مهم را باید شیمیدان بررسی کند. اگر آهن به شکل پخش مولکولی باشد، می‌توان تهویه نمکهای فرو را که به‌شکل محلول در آب هستند، اکسیژنی و آنها را به نمکهای حل‌ناپذیر تبدیل کرد. بنابراین ، آهن محلول به‌صورت زنگ آهن ته‌نشین می‌شود.

اگر آهن به‌صورت پخش کلوئیدی باشد، روش عمل کاملا متفاوت است و تهویه هیچ نتیجه‌ای نخواهد داد. بلکه با افزودن یک ماده منعقد کننده ، آلومین سولفات ، مواد کلوئیدی به شکل فولکولهای حل‌ناپذیر در می‌آیند و در ته‌نشین کننده‌ها یا در صافی‌ها رسوب می‌کنند.

نمک‌زدایی آبهای دریا و تصفیه آبهای نیمه شور
اگر در فرانسه با استفاده از منابع زیرزمینی و سطحی برای مسئله آب ، راه حلی وجود دارد، در بعضی از مناطق کره زمین نظیر ساحل غربی ایالات متحده و اسرائیل (فلسطین اشغالی) که چنین منابعی وجود ندارد، وضع متفاوت است. به این دلیل ، در این کشورها ، برای برطرف کردن نیازهای آبی ، آب اقیانوسها پس از نمک‌زدایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین در بعضی مناطق ، آب بعضی از چاهها را به‌علت دارا بودن نمک زیاد نمی‌توان مستقیما مورد استفاده قرار داد. برای مثال ، آب چاههای عمیق صحرای آفریقا که از سفره آلبین به عمق 1500 تا 2000 متر استخراج می‌شود، نیمه شور است.

مشکلات تغذیه آبی جمعیتها ممکن است در چند دهه آینده با ازدیاد جمعیت و افزایش نیازها در همه جا گسترش یابد. برای جلوگیری از کم شدن آب سفره‌ها در بعضی از مناطق فرانسه (شمال ، پادوکاله) ، تامین آب کارخانه‌های پرمصرف و تغذیه آبی جزایری که به‌علت دور بودن نمی‌توانند به‌راحتی از آب تاسیسات خشکی استفاده کنند، راههای وجود دارد. از قدیمیترین این روشها ، روش تبخیر - تقطیر است که بویژه برای آب دریا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بین روشهای جدیدتر که کاربردهای صنعتی دارند، روش الکترودیالیز و اسمز معکوس مورد بررسی قرار خواهند گرفت ( تحت عنوان نمک‌زدایی از آب دریا. )  

فلوئورزنی آبها
گزارش فنی شماره 146 سازمان جهانی بهداشت (ژنو 1958) در مورد فلوئور زنی آب چنین نتیجه‌گیری می‌کند که:

آب آشامیدنی دارای حدود 1mg فلوئور در لیتر تاثیر پیشگیری کننده آشکاری بر علیه پوسیدگی دندان دارد. اگر در تمام طول زندگی از چنین آبی استفاده شود، حفاظت از دندان به حداکثر می‌رسد. هیچ علائمی مبنی بر مضر بودن آب دارای این مقدار فلوئور بر سلامتی کلی وجود ندارد. فلوئورزنی کنترل شده آب آشامیدنی ، یک اقدام بهداشت عمومی قابل اجرا و موثر است.

اگر فلوئورزنی از چندین سال قبل در ایالات متحده رایج شده است و اگر تجربه‌های به‌ظاهر قاطع در هلند به اجرا درآمده است، به نظر می‌رسد که فرانسویان نسبت به مسئله فلوئورزنی بیشتر محتاط هستند. عده‌ای موافق فلوئورزنی و عده‌ای مخالف آن هستند. موافقان بر نتایج آماری تکیه دارند: کاهش پوسیدگی دندان. ولی مخالفان عقیده دارند که هنوز برای اظهار نظر در این زمینه بسیار زود است.

به هر حال ، مسلم است که در حال حاضر استفاده از ترکیبات فلوئور برای تصفیه آبها بسیار مشکل است. با انجام آن ، هزینه‌های بهره‌برداری افزایش می‌یابد و مستلزم تاسیس دستگاههای دقیق هم است که بتواند غلظت فلوئور آب را در حدودی کاملا مشخص ثابت نگهدارد.

مطالب سایت نرمالیته ( شیمی کاربردی دانشگاه گلستان ) طی ماه ها زحمت و جستجو جمع آوری شده است ، لطفا بدون ذکر منبع مطالب سایت نرمالیته را کپی نکنید . با تشکر

نظرات

می توانید دیدگاه خود را بنویسید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

تگ ها