close
دانلود فیلم
آلیاژهای حافظه دار

Home
نرمالیته
نرمالیته

درباره سایت ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكنندگان عزیز، این سایت متعلق به هیچ سازمانی نمیباشد و هدف از تشکیل این سایت گردآوری اطلاعات پایه و مورد نیاز برای دانشجویان رشته شیمی کاربردی می باشد . میل های سایت برای برقراری ارتباط omid.alaedin@hotmail.com منتظر نظرات و انتقاد های شما هستیم . .

تماس با ما

ارسال پیامک

تبلیغات

موضوعات

شیمی شیمی آلی شیمی تجزیه شیمی فیزیک شیمی معدنی شیمی صنعتی شیمی عمومی شیمی نانو شیمی پلیمر تجزیه دستگاهی زبان تخصصی شیمی آموزش شیمی خواص مواد غذایی شیمی رنگ شیمی نفت خوردگی شیمی دارویی فیتو شیمی شیمی آلی فلزی اصول تصفیه آب و پسابهای صنعتی شیمی آب الکتروشیمی عناصر جدول تناوبی شیمی هسته ای کارگاه شیشه گری مواد معدنی دانلود نرم افزار شیمی دانلود کتاب شیمی دانلود مقالات شیمی جزوات شیمی و پیام نور اطلاعات فنی و حفاظت ایمنی مواد کنکور و المپیاد امتحان نهایی عکس های شیمی اخبار علمی اخبار شیمی مقالات ترجمه شده توسط نرمالیته بیوگرافی شیمیدانها گرایش های رشته شیمی بیماری ها پرسش و پاسخ متفرقه مجله تصویری فلش بک آزمایشگاه گزارشکار های آزمایشگاه شیمی عمومی وسایل آزمایشگاهی گزارشکار های آزمایشگاه شیمی آلی گزارشکار های آزمایشگاه شیمی معدنی گزارشکار های آزمایشگاه شیمی فیزیک گزارشکار های آزمایشگاه شیمی تجزیه گزارشکار های آزمایشگاه فیزیک گزارشکار های آزمایشگاه تجزیه دستگاهی مواد شیمایی آلی هیدرو کربنهای ساده هیدروکربنهای نیتروژن دار هیدرو کربنهای اکسیژن دار کلیپ های شیمی کلیپ های آموزشی آزمایش های جالب شیمی

آمار سایت

کل مطالب : 800
کل نظرات : 987
تعداد اعضا : 10822

آمار بازدید
بازدید امروز : 575
باردید دیروز : 5,254
ورودی امروز گوگل : 6
ورودی دیروز گوگل : 70
بازدید هفته : 15,675
بازدید ماه : 100,604 نفر
بازدید سال : 1,586,076
بازدید کل : 7,215,981
..... افراد آنلاین .....


دوستان ما

    اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز اف تمز

ویژه هاآخرین ارسال های انجمن

آخرین ارسال های انجمن

آلیاژهای حافظه دار

 اتم فلزات متشکل از 1، 2 یا 3 الکترون در لایه ظرفیت خود است. اتم فلز شامل یک هسته متشکل از پروتون با بار مثبت و نوترون بدون بار است، به تعداد پروتون ها، در اطراف هسته الکترون حضور دارد. این الکترونها در لایه هایی به دور هسته میچرخند. اگر در دورترین لایه از هسته (لایه ظرفیت)، تعداد الکترونها 1، 2 یا 3 باشد عنصر فلز است. اتمهای فلزی در لایه های منظمی کنار یکدیگر قرار گرفته اند و با جاذبه شدیدی که یونهای فلزی به خاطر ابر الکترونی دارند، یکدیگر را نگهداشته اند. به همین خاطر دمای ذوب و جوش فلزات بالا است. وقتی نیرویی اعمال می شود. لایه های اتم به سرعت روی یکدیگر می لغزند و این همان علت شکل پذیری و کشش پذیری فلزات است. در کنار خصوصیات چکش خواری و کشش پذیری آنها رساناهای خوبی برای الکتریسیته هستند، چون ابر الکترونی آنها در حرکت است. فلزات چگالی(نسبت جرم به حجم) بالایی دارند. این به خاطر آن است که تعداد زیادی از یونها را میتوان در یک محدوده کوچک جا داد. حالا که فلزات و خواص آنها بررسی شد با آلیاژها آشنا می شویم. آهن و طلا و تیتانیوم و آلیاژهای آنها کاربردهای بسیار زیادی دارند.
آلیاژها مخلوطی از یک فلز و مواد انتخابی دیگر هستند.
آلیاژها چکش خواری کمتری دارند.
آلیاژها سخت تر هستند.
عموماً دمای ذوب آلیاژها کمتر است
محکمتر هستند
و خصوصیات رسانایی الکترونی آنها کاهش یافته است.
شکل زیر رفتار یک آلیاژ را در مقایسه با فلز نشان می دهد.

normalite.ir


آلیاژ ترکیبی از یک فلز و عناصر دیگر است. اتمهای عناصر مختلف ابعاد متفاوتی دارند. اتمها عناصر مختلف ابعاد متفاوتی دارند. این اتمها نظم آرایش معمول فلزها را به هم می ریزند و ساختار شبکه فلزی را مخدوش می کنند و باعث جلوگیری از لغزش و همچنین کاهش چکش خواری و قابلیت کشش فلز می شوند . باعث کاهش درجه حرارت مذاب و جوش آلیاژ می شود. عبور الکترونها در فلز سخت تر می شود و رسانایی فلز را کاهش می دهد. آلیاژها مناسب استفاده در کارهایی هستند که در آنها باید فرسایش و آسیب فراوانی را طی زمان تحمل کنند. برای مثال آلیاژهای کربید تنگستن که به شدت محکم هستند و برای تیغه ابزارهای برش استفاده می شوند و پوشش های ضد خوردگی و ضد حرارت.

آلیاژهای حافظه دار

همانطور که از نامشان پیداست آلیاژهایی هستند که می توانند بعد از فرایند وقتی در حرارت انتقال خود قرار گیرند، به شکل اولیه خود بازگردند یعنی شکل اولیه در حافظه آنها مانده است.

normalite.ir

آلیاژهای حافظه دار دسته ای از مواد هستند که نه تنها در حرارت دهی و خنک شدن تغییر حالت می دهند بلکه خصوصیات ویژه یک حالت کم دما را که ظاهراً منجر به کشیدگی ظاهری می شود را دارند.
حرکت حرارتی این آلیاژها 100 بار بیشتر از فلزات است. فلز بین دو حالت تقسیم می شود. حالت دما بالا و حالت دما پایین. تغییر حالت بین حالت دما بالا و حالت دما پایین باعث انتقال بین یک ساختار مکعبی(آستنسیت) و یک ساختار دوگانه(مارتنزیت) می شود که در حالت کشیده مانند یک متوازی الاضلاع می شود

normalite.ir

normalite.ir

در نمودار خصوصات کششی آلیاژ حافظه دار در حالت دما پایین مانند یک فلز است. این در حالی است که در حالت دما بالا رفتار کششی آلیاژ به یک کش نزدیکتری است. رفتار الاستومری یا فوق کشسانی کش باعث می شود که کش پس از کشیده شدن یا ازدیاد طول زیاد به طول اولیه خود بازگردد. یکی از محبوبترین این آلیاژها نیتینول-آلیاژی از نیکل و تیتانیوم به مقدار تقریباً برابر-است. نیتینول(NiTi) معمولاً به شکل سیم در می آید. وقتی گرم می شود طول آن کم می شود ولی سطح مقطعش برای ثابت نگه داشتن ثابت حجمی افزایش می یابد. در دندان سازی از این آلیاژها استفاده می شود. نیتینول یک نیروی کم ثابت در دمای بدن اعمال می کند که برای صاف کردن دندانها به کار می رود بدون آنکه نیازی به محکم کردن مجدد سیمها باشد. کاربرد آلیاژهای حافظه دار در پزشکی و کمک به معلولان و کاربردهایی دیگر است. این نمونه ای از یک ماده بود که با تغییر در نانوساختار آن تغییرات در میکرو و ماکروساختار یا ظاهر آن مشاهده شد.


نتیجه این بحث این است که آلیاژهای حافظه دار دو رفتار را در قبال کشیدگی(و به تعبیر دیگر تغییر شکل) و تغییر دما دارند. تنش نیرو بر واحد سطح است که عامل کشیدگی و تغییر شکل است.

  

normalite.ir

همانطور که در این شکل مشاهده می شود در دو حالت یکی دمای بالا و یکی دمای پایین جسم شکل اصلی خود را دارد. و حالت اعمال تنش تغییر شکل پیدا میکند.

پلیمرهای حافظه دار

مواد حافظه داری از نوع پلیمری نیز وجود دارد که آنها را برای کارهای بیشتری مناسب می کند. محققان کاربردهای صنعتی زیادی برای این مواد حافظه دار متصور هستند. بدنه خودرو و کنترل روغن موتور خودرو، سنسورهای شیمیایی، ساخت و ساز و الکترونیک، کاربردهای فلز سازی، دندانسازی، اتصال اعضا و لوله ها داخل رگی، البسه و الیاف و نخ و ...

لباسی که اتو لازم ندارد.
منبع:http://www.chemist2011.mihanblog.com

نظرات

می توانید دیدگاه خود را بنویسید

ali در تاریخ : 1390/12/26 - - گفته است :
سلام دوست خوبم وبت خيلي قشنگه لطفا به سايت منم سر بزن اگه ميل به تبادل لينک داشتيد لطفا سايت بنده را با عنوان سايت فروشگاه پارس دیتا لينک کنيد و به ما خبر دهيد ممنون . . . يادت نره ها سر بزني LuxeSoft.Ir سايت فروشگاه پارس دیتا
راستی دوست گلم با توجه به پورسانت های عالیه محصولات ما می تونی از سایتت درآمد خوبی به دست بیاری و برای ثبت نام از مبلغ 5000 تومان به عنوان هدیه دریافت کنید . امتحان کن
جذابترین مستند های ایرانی و خارجی ، جدیدترین آموزش های کاربردی ، به روز ترین نرم افزارهای موبایل و ....
نکته : در صورت خرید نقدی هر کدام از محصولات ما می توانید از تخفیف ویژه + هدیه خرید و شرکت در قرعه کشی 10 کارت هدیه ما تا سقف500000 ریال بهرمند شوید.
پاسخ : تمایلی یه لینک کردن شما نداریم

محمد در تاریخ : 1390/12/18 - - گفته است :
سلام
داستانهای شیرین و پند آموز ایرانی

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

تگ ها